Home » Gelinlik Temizleme

Gelinlik Temizleme

yeni_3

DÜĞÜNDEN SONRA
Pek çok gelin gelinliğini kendi kızının da düğününde giyebilmesi için hatıra olarak saklamak ister.  Bunun içinde güvenli bir yere temizletip saklamak ister.
Giysinin üzerinde yemek, içecek ya da vücut yağı gibi görünmeyen lekeler bulunabilir. Eğer bu lekeler dikkatlice temizlenmezse zaman içerisinde kalıcı lekeler halini alabilir. Bu yüzden bize temizleme işleminden önce böyle lekeler hakkında bilgi verin. Gelinliklerin çoğunda dekoratif süsler ve aksesuarlar vardır. Bunlar genelde kuru temizleme işlemine dayanıksızdır. Temizlemeden önce bunları birlikte kontrol etmemiz sonradan problem yaşamamızı önleyecektir.
Bazı durumlarda aksesuarlar üzerindeki kaplamanın okside olması nedeniyle kararırlar. Fildişi ya da ekru renkli bir aksesuarın boyası temizlemede çıkarsa aksesuar rengini ve gelinlikle olan uyumunu kaybeder. Bu tip renk problemleri uygun temizleme yapılmamasından ya da boyanın temizlemeye karşı dayanıksız olmasından kaynaklanabilir.
ÖZEL TEMİZLEME TALİMATI
Yasalara göre gelinlik gibi giysilerde de uygun ve uygulanabilir bir bakım yönteminin tavsiye edildiği bir temizleme talimatı bulunmalıdır. Bu talimat aksesuarlar ve süsler dahil elbisenin her bölümünü kapsamalıdır. Temizleme talimatında tavsiye edilen bakım yöntemi uygulanır ve herhangi bir problem meydana gelirse, gelinlik satın alınan mağazaya iade edilmeli ve zararın tazmin edilmesi istenmelidir. Gelinliği satın almadan önce talimatı tam olarak anlayıp anlamadığınızdan emin olmak için kontrol edin. Zamanı geldiğinde profesyonel kuru temizleme ya da sulu yıkama yapmamız için bize getirin.
 Gelinlik-Temizleme
GELİNLİĞİNİZİ NASIL SAKLAMALISINIZ?
Ne yazık ki kumaşın sararmasını ya da bozulmasını tam olarak engelleyecek güvenli bir saklama yöntemi yoktur. Fakat gelinliğinizi korumak için bazı önlemler alabilirsiniz.
  • Toz ve kirlere karşı korumak için gelinliğinizi bir kutuya koyarak muhafaza edin.
  • Gelinliğinizi serin ve kuru bir yerde saklayın. Bodrum ve çatı katı gibi yerlerdeki nem ve ısı gelinliğinizin küflenmesine ve sararmasına yol açacaktır.
  • Eteği uzun bir gelinliği askıda saklıyorsanız etek ağırlığının omuz bölgesine baskı yapacak ve şekil bozukluklarına yol açacaktır. Buna engel olmak için gelinliğinin eteklerini dikişle bel kısmına tutturun. Gelinliği kağıt veya kumaş bir giysi koruyucusu içinde saklayın.
  • İster askıda ister kutuda saklayın kırışmasını önlemek için içini kağıtla doldurun. Gelinliğe zarar vermelerini önlemek için kumaş kaplı düğmeleri, sünger vatkaları ve ter vatkalarını elbiseden ayrı bir yerde sakalayın.
  • Duvak, eldiven, kese, ayakkabı gibi tamamlayıcı aksesuarları asla gelinlikle birlikte saklamayın.
  • Zaman zaman gelinliğinizi kontrol edin, başta görünmeyen bir leke zaman içerisinde görünür hale gelebilir ve önlem alınması gerekebilir.
Gelinliğinizi ilk günkü gibi korumak kendinize ve sevdiğiniz birine verebileceğiniz en güzel hediye olabilir.